Înfiriparea handbalului românesc

Origini

În România, jocul de handbal a luat „fiinţă” între anii 1920-1921 datorită înfiinţării acestuia în Germania la Berlin în anul 1919, prin intermediul profesorului german Karl Schelentz.

Istoria acestui joc în ţara noastră începe cu anul 1920, când un grup restrâns de profesori de educaţie fizică şi sport din: Sibiu, Braşov şi Bistriţa participă la marile întreceri sportive tradiţionale din Germania cu ocazia sfârşitului de an şcolar. O parte din aceşti profesori au studiat în cadrul facultăţii din Berlin, unde le-a fost profesor de atletism însuşi Karl Schelentz, supranumit şi „părintele handbalului în 11”.

Având o asemenea oportunitate, profesorii români au asistat şi la o serie de partide care au avut loc în cadrul „Cupei Germaniei”, aflată la prima ediţie. Au participat zece echipe masculine de seniori, patru echipe feminine de senioare şi patru echipe de juniori.

După această experienţă trăită la Berlin, profesorii participanţi la acest eveniment sportiv au hotărât ca în cadrul orelor de educaţie fizică ce se vor desfăşura în şcoli să introducă acest nou joc sportiv, handbalul.

 

Competiţii

După un an, în 1921, se organizează competiţiile sportive inter-clase în şcoli, în oraşul Sibiu, pe stadional central.

Din anul 1922 se realizează primele jocuri inter-oraşe cu echipe ce erau formate din elevi, dar şi din absolvenţi sau chiar profesorii acestora.

Realizatorul acestor acţiuni a fost profesorul Wilhelm Binder, titularul catedrei de educaţie fizică şi sport din cadrul Liceului sibian „Brukental”, care a avut meritul să introducă handbalul ca disciplină obligatorie în şcoli. Acest profesor a fost supranumit şi părintele handbalului din România.

Handbalul în 11 jucători s-a răspândit foarte repede în diverse zone şi oraşe cum ar fi: zona Ardeal (oraşe-Sibiu, Bistriţa, Braşov), zona Banat (oraşe-Timişoara, Arad, Lugoj 1927-1928), Bucureşti şi Ploieşti (1930-1933), apoi în Moldova (1924-1935).

 

 

Dezvoltarea jocului de handbal în România

1930 – România devine membră a Federaţiei Internaţionale de Handbal Amator,

1934 – se desfăşoară primele jocuri internaţionale între echipa oraşului Sibiu şi cele din Cehoslovacia şi Germania,

1936 – se constituie Federaţia Română de Handbal (FRH),

1936 – în oraşul german Berlin, handbalul masculin în 11 jucători este introdus pentru prima dată în cadrul Jocurilor Olimpice. În această competiţie participă şi echipa României care a ocupat locul V la sfârşitul acesteia,

1938 – Federaţia Internaţională de Handbal Amator organizează prima ediţie a Campionatelor Mondiale de handbal în 11 jucători. Echipa noastră ocupă locul V,

1930 – are loc înfiinţarea jocului de handbal în 7 jucători în România,

1937 – are loc organizarea primului turneu de sală la Sibiu, cu participarea unui număr de opt echipe din Sibiu şi Mediaş, precum şi cele care participau în campionatul de handbal în unsprezece,

-       în următoarea perioadă de timp nu se poate confirma faptul ca s-a desfăşurat vreo competiţie importantă pentru handbalul în şapte, ci mai degrabă au fost câteva turneee în sezonul de iarnă, 2-3, de tip demonstrativ,

1950 – se înfiinţează Divizia A pentru echipele masculine.

1955 – se înfiinţează Divizia A pentru echipele feminine,

 

Anii de glorie (1956 – 1986)

1956 – reprezentativa României de handbal în 11 jucători cucereşte primul titlu mondial la handbal feminin, competiţie organizată în Republica Federală Germană (RFG),

1957 – 1958 naţionalele de masculin şi feminin ale României participă pentru prima dată la Campionatul Mondial de handbal în 7 jucători, dar fără succes,

1959 – în Austria, s-a desfăşurat Campionatul Mondial de handbal în 11 jucători, unde participă şi reprezentativa masculină a României, ocupând locul II la sfârşitul acestei competiţii,

1960 – în Olanda s-a organizat Campionatul Mondial de handbal în 11 jucători. Participă şi echipa feminină a României, care la finalul acestei competiţii câştigă medalia de aur. Cu acest succes, naţionala noastră feminină cucereşte cel de-al doilea titlu mondial,

1961 – în Germania, la Dortmund are loc Campionatul Mondial masculin de handbal în 7. La cea de-a doua participare a echipei naţionale masculine a României, reuşeşte să câştige primul titlu mondial din istorie. În finală, reprezentativa României învinge echipa Cehoslovaciei,

-       echipa feminină de handbal în 7, Ştiinţa Bucureşti câștigă prima ediție a Cupei Campionilor Europeni,

1962 – România organizează Campionatul Mondial de handbal feminin în 7. În finală, echipa noastră învinge echipa Danemarcei cu scorul de 8-5 şi astfel cucereşte titlul suprem pentru a treia oară,

1964 – Cehoslovacia organizează Campionatul Mondial de handbal masculin în 7. Echipa noastră reuşeşte pentru a doua oară să câştige titlul mondial,

1965 – echipa Dinamo Bucureşti câştigă Cupa Campionilor Europeni la handbal în 7,

1967 – în Suedia se desfăşoară Campionatul Mondial de handbal masculin. Echipa României câştigă medalia de bronz,

1968 – echipa Steaua Bucureşti câştigă Cupa Campionilor Europeni,

1970 – la Paris, echipa masculină de handbal a României învinge în finală echipa RDG şi astfel câştigă pentru a treia oară titlul mondial,

1971 – Campionatul Mondial feminin a fost organizat în Olanda. Echipa noastră ocupă locul IV,

1972 – handbalul în 7 jucători este prezent pentru prima dată în cadrul Jocurilor Olimpice desfăşurate la München. Naţionala României câştigă medalia de bronz,

 

 

1973 – în Iugoslavia se desfăşoară Campionatul Mondial. Echipa feminină a României se clasează la sfârşitul competiţiei pe podium, ocupând locul al-II-lea,

1974 – echipa masculină câştigă pentru a patra oară titlul mondial, învingând în finală echipa gazdă, RDG,

1975 – la Campionatul Mondial feminin desfăşurat în URSS, naţionala României se clasează pe locul IV. Acest loc îi conferă reprezentativei noastre dreptul de a participa la Jocurile Olimpice organizate de oraşul canadian Montreal,

1976 – cu ocazia desfăşurării Jocurilor Olimpice, s-a organizat pentru prima dată un turneu pentru echipele feminine. Echipa masculină de handbal cucereşte medalia de argint, iar cea feminină a ocupat locul IV,

1977 – Steaua Bucureşti câştigă pentru a doua oară Cupa Campionilor Europeni,

1978 – în Danemarca, s-a desfăşurat Campionatul Mondial masculin de handbal. Echipa României ocupă un loc VIII datorită unei prestaţii subaşteptări,

1980 – s-au desfăşurat Jocurile Olimpice organizate de capitala Rusiei, Moscova. Echipa noastră cucereşte medalia de bronz,

1981 – în Danemarca, se desfăşoară Campionatul Mondial feminin, grupa B. În  urma rezultatelor din această grupă, echipa noastră se clasează pe locul II obţinând astfel calificarea pentru Campionatul Mondial, grupa A,

1982 – în RDG, echipa masculină ocupă locul V la Campionatul Mondial, obţinând astfel calificarea la Jocurile Olimpice de la Los Angeles,

1984 – la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, naţionala României obţine medalia de bronz,

-       în această perioadă de glorie a handbalului românesc, atât la masculin, cât și la feminin putem evidenția un număr de 7 titluri de campioni mondiali, 5 cupe ale Campionilor Europeni, 3 medalii la Jocurile Olimpice, dar și alte rezultate însemnate la Campionatele Mondiale Universitare și la turnee importante, organizate de țări cu renume în lumea handbalului mondial și european;

 

-       din păcate, începând cu anul 1986 declinul handbalului românesc începe sa îşi facă apariţia, în sensul că nu s-a mai înregistrat nici un rezultat notabil la diversele competiţii internaţionale la care am participat;

 

-       în acest timp încep sa îşi facă apariția noi forțe în lumea handbalului mondial precum Franța, Spania, Egipt, Alegeria, etc.

 

 

Handbalul feminin

O uşoară revenire a handbalului începe să îşi facă apariţia din fericire, începând cu anul 1990, dar mai mult la echipa feminină.

Ca rezultate notabile amintim:

1995 – în Brazilia s-a desfăşurat Campionatul Mondial de tineret, unde echipa reprezentativă a României câştigă medalia de aur,

1997 – în Coasta de Fildeş, echipa României ocupă locul III,

1998 – în Slovacia, se desfăşoară Campionatul European de handbal. Echipa României ocupă locul I,

1999 – în China s-a desfăşurat Campionatul Mondial de tineret, unde echipa reprezentativă a României câştigă medalia de aur,

1999 – în Germania se desfăşoară Campionatul European de handbal. Echipa României se clasează pe prima treaptă a podiumului,

2001 – în România, la Bucureşti se organizează în Sala Polivalentă, Campionatul European de handbal feminin. Echipa României se clasează pe locul IV,

2002 –  echipa feminină de tineret ocupă locul VII la Campionatele Europene de la Helsinki (22 august -  3 septembrie),

2003 – în Polonia prima selecţionată a României ocupă locul VIII la Campionatul Mondial,

2003 – echipa naţională de handbal feminin ocupa locul IX la Campionatul Mondial de handbal din Croaţia (1 – 14 decembrie 2003),

2004 – echipa feminină a României ocupă locul VII la Campionatul European, organizat în Ungaria,

2005 – la Sankt Petersburg în Rusia, are loc campionatul Mondial de Handbal feminin, unde echipa României ocupa locul II,

2006 – în Canada are loc Campionatul Mondial de Tineret, unde echipa României ocupa locul III, după Coreea de Sud şi Danemarca,

2007 – la Campionatul Mondial de Handbal feminin din Franţa, România ocupă locul IV,

2008 – are loc Campionatul European de Handbal feminin, organizat de Macedonia. Echipa României se clasează pe locul V,

2009 – în China are loc Campionatul Mondial de Handbal feminin. Participă şi echipa României, dar din păcate dezagim. Terminăm pe locul IV al grupei principale şi astfel ratăm calificarea în semi-finalele competiţiei,

2010 – la Campionatul European organizat de către Norvegia şi Danemarca, echipa Românie obţine medalia de bronz, după ce în finala mică a competiţiei a învins reprezentativa Danemarcei cu scorul de 44-20.

 

Sperăm ca în cel mai scurt timp posibil handbalul românesc pentru ambele sexe să ajungă din nou pe culmile performanţei din perioada de glorie de altă dată.

Îi urăm succes naţionalei de handbal feminin a României în ocuparea unui loc cât mai înalt pe podiumul competiţiilor ce vor urma, şi anume: Campionatele Mondiale de Handbal feminin din Brazilia (2011) şi Serbia (2013), dar şi a Campionatului European de Handbal feminin din ţările de Jos (2012).

 

profesor Bogdan Barbu, antrenor de handbal

Tags: , , , , , ,

Lasa un raspuns.